Wraz z nadejściem ciepłych dni można nareszcie odsłonić więcej ciała i wystawić skórę na działanie promieni słonecznych. Jest to bardzo ważne ze względu na możliwość wyprodukowania witaminy D. Trzeba jednak pamiętać o tym, że skórę należy stopniowo przyzwyczaić do promieni słońca. W przeciwnym razie mogą pojawić się różne nieprzyjemne objawy typu świąd. Może nawet dojść do poparzenia skóry.
Z czego wynika swędzenie skóry po opalaniu?
Skóra po opalaniu może swędzieć, co najczęściej wynika z uszkodzonych włókien nerwowych. Przy nadmiernej ekspozycji na ostre promienie słońca może niestety dojść do takiej sytuacji. Czasem świąd jest łagodny i znika samoczynnie po paru godzinach. U niektórych symptomy mogą być bardziej dotkliwe. O swędzeniu skóry po opalaniu można mówić przede wszystkim u osób o jasnej karnacji, z dużą ilością piegów i pieprzyków. Jeżeli ktoś nie stosuje kremów z filtrem przeciwsłonecznym, to może u niego wystąpić swędzenie po opalaniu, dotyczy to także korzystania z kąpieli słonecznych w godzinach od 10:00 do 15:00. Przy wysuszonej i uszkodzonej skórze uczucie świądu zdarza się często, to samo można powiedzieć o osobach przebywających na wysokościach. Stosowanie niektórych leków i suplementów diety nierzadko uwrażliwia skórę na działanie promieni świetlnych.
Co pomoże na swędzenie skóry po opalaniu?
Kluczową kwestią jest zapobieganie świądowi skóry po opalaniu. Można go uniknąć dzięki stosowaniu kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Warto zakładać przewiewną odzież i chronić skórę przed ostrym słońcem. Istotne jest także to, aby była ona dobrze nawilżona i odżywiona. Z pomocą przychodzą różne masła, balsamy i kremy. Jeżeli organizm będzie dobrze nawodniony, to nie powinny wystąpić nieprzyjemne objawy. W przypadku świądu i pokrzywki można sięgnąć po maść z kortykosteroidem. Jest ona dostępna w aptece bez recepty. Z pomocą przychodzą również kosmetyki, które zawierają substancje nawilżające w postaci allantoiny, pantenolu, masła kakaowego, aloesu, masła shea. Istotne jest to, aby nakładać je na skórę kilka razy dziennie.
Domowe sposoby na swędzenie skóry po opalaniu
Jeśli wystąpi nieprzyjemne swędzenie skóry po opalaniu, to można zastosować chłodny kompres. Do zrobienia okładów na skórę świetnie nadaje się ręcznik namoczony w chłodnej wodzie. Bawełniana koszulka tak że się nadaje. Trzeba jednak pamiętać, że kompres nie może być zbyt zimny. Nie wolno przykładać bezpośrednio do skóry lodu, bo jest to prosta droga do wystąpienia szoku termicznego. Kolejną opcją będzie wzięcie chłodnego prysznica. Można również wejść do wanny ze schłodzoną wodą, najlepiej z dodatkiem płatków owsianych. Wszystko to ma na celu złagodzić nieprzyjemne objawy. Istotne jest nieużywanie żadnych mydeł ani olejków, bo mogą one tylko spotęgować nieprzyjemne dolegliwości. Znaczenie ma także zakrywanie podrażnionych miejsc, najlepiej za pomocą przewiewnej odzieży z naturalnych tkanin. Pamiętać należy również o przyjmowaniu sporych ilości płynów. Warto także pomyśleć o uzupełnieniu elektrolitów.