juliastyle.pl

Blog tematyczny o kobiecości! Poświęcony modzie, urodzie i kobiecemu lifestylowi.

Zdrowie

Wszystko co warto wiedzieć na temat kolagenu i jego niedoborów

Wszystko co warto wiedzieć na temat kolagenu i jego niedoborów

Kolagen pełni bardzo istotną rolę w wielu procesach zachodzących w ludzkim organizmie. Nic więc dziwnego, że jego niedobory mogą mieć ze sobą bardzo poważne skutki. Warto wiedzieć, w jaki sposób można uzupełnić poziom kolagenu w ludzkim ciele, a także – jak objawiają się jego niedobory.

Czym jest kolagen?

Kolagen to bardzo ważny składnik ludzkiego ciała, który w dużej mierze odpowiada za jego sprawność. To białko zbudowane z aminokwasów. Charakteryzuje się ono dużą wytrzymałością i elastycznością.

Kolagen nie tylko wchodzi w skład wielu tkanek ludzkiego organizmu, ale także ochrania narządy wewnętrzne, takie jak wątrobę, nerki czy też żołądek.

Odpowiada także za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Tworzy barierę, która ogranicza wnikanie do organizmu toksyn, komórek nowotworowych i chorobotwórczych drobnoustrojów.

Jakie są przyczyny niedoboru kolagenu?

Spadek poziomu kolagenu w organizmie to zjawisko, które naturalnie występuje po ukończeniu 25 roku życia. Osoby, które przekroczyły ten wiek, powinny zadbać o to, aby regularnie uzupełniać poziom kolagenu – zarówno przy pomocy diety, jak i dostępnych na rynku suplementów, takich jak najmocniejszy kolagen na stawy.

Czas to jednak nie jedyny czynnik, który sprzyja obniżeniu poziomu kolagenu w ludzkim organizmie. Wpływ na to mają również:

  • promieniowanie UV – cząsteczki kolagenu ulegają uszkodzeniom na skutek nadmiernego opalania, 

  • palenie papierosów i picie alkoholu, 

  • życie w stresie – wysoki poziom kortyzolu negatywnie wpływa na kondycję włókien kolagenowych, 

  • zaburzenia gospodarki hormonalnej – do obniżenia poziomu kolagenu w ciele przyczyniać się mogą zaburzenia estrogenów i insuliny, 

  • nadmiar cukru w diecie – duże ilości cukrów prostych w codziennej diecie uszkadzają kolagen.

Jak objawiają się niedobory kolagenu?

Niedobory kolagenu widoczne są pod postacią pogorszonej kondycji skóry. Staje się ona mniej jędrna, wiotka i pozbawiona blasku. Z uwagi na postępujące odwodnienie, na jej powierzchni pojawiają się pierwsze zmarszczki. 

Zbyt mały poziom kolagenu objawiać się może także nadmiernym wypadaniem włosów i pogorszeniem ich kondycji. Stają się suche, cienkie i łamliwe. Z racji tego, że kolagen pełni bardzo pewną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu chrzęstnego i kostnego, jego zaburzenia zwiększają kruchość kości i podatność organizmu na różnego rodzaju urazy.

W momencie, kiedy poziom kolagenu w organizmie spada poniżej określonego poziomu, pojawić się mogą również: 

  • problemy z prawidłowym funkcjonowaniem narządów wewnętrznych, 

  • choroby stawów, 

  • bóle stawowe, 

  • problemy z widzeniem, 

  • osteoporoza.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że chociaż zbilansowana i zróżnicowana dieta jest bardzo ważna dla utrzymania prawidłowego poziomu kolagenu, to jednak może ona nie wystarczyć. Dlatego osoby, które chcą mieć pewność, że kompleksowo dbają o zdrowie, mogą włączyć do codziennej suplementacji preparaty kolagenowe, które przyniosą efekty już po krótkim czasie stosowania. 

Materiał partnera

Udostępnij