juliastyle.pl

Blog tematyczny o kobiecości! Poświęcony modzie, urodzie i kobiecemu lifestylowi.

Lifestyle

Dash dieta – jakie są zasady?

Dash dieta – jakie są zasady?

DASH to skrót od angielskiej nazwy, która oznacza „dietetyczne metody powstrzymywania nadciśnienia”. Dieta według DASH to sposób odżywiania, który uważany jest za najzdrowszy na całym świecie. Stosuje się ją, aby wspomóc organizm w leczeniu i zapobieganiu chorób układu krążenia i nie tylko. Dieta ta ma dobroczynny wpływ na cały organizm. Polega ona na ograniczeniu spożywania żywności wysokoprzetworzonej, która zawiera bardzo duże ilości sodu, tłuszczu i cukru oraz takiej, która ma wysoki indeks glikemiczny.

Na czym polega ten sposób żywienia?

W diecie tej zjada się trzy główne posiłki i cztery przekąski. Podstawowe zasady takiego sposobu odżywiania zakładają spożywanie od sześciu do ośmiu pełnoziarnistych produktów dziennie, od czterech do pięciu warzyw i owoców dziennie, dwie do trzech porcji nabiału i tyle samo chudego mięsa lub ryb, a także dwie, trzy porcje zdrowych tłuszczów roślinnych. Jeśli chodzi o DASH dieta ta zakłada również, że w tygodniu należy zjeść od czterech do pięciu porcji orzechów i nasion. Ze słodyczy należy całkowicie zrezygnować, a jeśli nie jest to możliwe to należy ograniczyć je do pięciu niedużych porcji w tygodniu. Konieczne jest również wypijanie co najmniej 1,5 litra płynów dziennie, najlepiej niegazowanej wody mineralnej.

Jakie produkty są zakazane?

Każdy, kto zdecyduje się na dietę DASH powinien zrezygnować ze spożywania produktów takich jak słodkie napoje alkoholowe i bezalkoholowe, tłuste produkty pochodzenia zwierzęcego, czerwone mięso, produkty wędzone i marynowane, które zawierają dużo soli oraz z fast foodów.
Stosując taki sposób odżywiania, należy również zrezygnować z palenia papierosów i stosowania używek innego rodzaju.

Jakie efekty daje stosowanie tej diety?

Osobom, które odżywiać się będą zgodnie z zaleceniami DASH dieta da pierwsze efekty już po dwóch tygodniach jej stosowania. Znacznie obniża się ciśnienie tętnicze krwi, reguluje się gospodarka insulinowa, poprawiają się parametry lipidowe krwi. Taki sposób odżywiania może skutecznie zapobiec rozwojowi cukrzycy i miażdżycy.
Inną zaletą stosowania tej diety jest znaczna redukcja masy ciała. Ścisłe przestrzeganie jej zasad, czyli spożywanie zbilansowanych posiłków, pełnowartościowych sprzyja utracie zbędnych kilogramów.

Dla kogo przeznaczona jest taki sposób żywienia?

Dieta tego rodzaju przeznaczona jest dla wszystkich, którzy chcą poprawić swoje zdrowie i wzmocnić organizm. Przede wszystkim jednak poleca się ją osobom, które mają zdiagnozowane ciśnienie tętnicze, a także ciśnienie wyższe niż optymalne. z diety tej skorzystać mogą również osoby, które narażone są na choroby układu krążenia, a także zmagające się z otyłością, cukrzycą i wszyscy ci, którzy prowadza mało aktywny tryb życia. Dieta ta polecana jest również osobom starszym.
Zaletą tej diety jest również to, że przygotowanie posiłków jest bardzo proste, a produkty do tego potrzebne można kupić w każdym sklepie i nie są one drogie. Taki sposób odżywiania wpływa korzystnie na cały organizm.

Udostępnij