juliastyle.pl

Blog tematyczny o kobiecości! Poświęcony modzie, urodzie i kobiecemu lifestylowi.

Moda

Współczesna kobieta biznesu – kto to taki?

Współczesna kobieta biznesu – kto to taki?

Rola kobiety w polskim społeczeństwie systematycznie się zmienia. Oczywiście, nadal możemy usłyszeć, że najważniejszym zadaniem, jakie się przed nią otwiera jest wydawanie na świat dzieci. Coraz częściej podkreśla się jednak, że jest to jedna z wielu form samorealizacji. Przedsiębiorczość polskich kobiet przestaje być utożsamiana z koniecznością. Zaczyna być wysuwana na pierwszy plan. Określenia takie, jak kobieta biznesu oraz kobieta sukcesu mogą się więc w końcu doczekać nowej definicji.

Kobieta biznesu dochodzi do głosu

Co sprawia, że kobiety coraz odważniej wyrywają się ze schematu żony i matki, o którym przez lata mówiono, że jest dla nich zarezerwowany? Nietrudno się domyślić, że w dużej mierze przesądza o tym konieczność. Przedsiębiorczość kobiet ujawnia się od lat w sytuacjach zagrożenia. Gdy wydaje się, że nie można zrobić już nic, zrywa się z łańcucha sztywnego podziału ról.
Młode kobiety biznesu nie zawsze ujawniają dziś jednak swój talent stawiane pod ścianą. Często już w momencie wkraczania w dorosłe życie wiedzą, że będą postępować inaczej niż ich matki i ciotki. Wynika to w dużej mierze ze zmian w wychowaniu dziewczynek, jakie obserwujemy w ciągu kilkunastu ostatnich lat. Nie każdy zgadza się z tym, że ich kierunek jest właściwy. Faktem jest jednak to, że dla dzisiejszych nastolatek postulat równości płci nie jest już zachodnią fanaberią. Co więcej, przykłady przestrzegania praw kobiet – w tym również prawa do decydowania o swojej przyszłości – nie są już czymś, co należy podkreślać z dumą. Przeciwnie, surowej ocenie poddaje się przede wszystkim sytuacje, w których próbuje się zakwestionować te prawa.

Walka z syndromem Kopciuszka

Jest dobrze, nie oznacza to jednak, że nie może być jeszcze lepiej. Kobiet sukcesu może być jeszcze więcej. Oczywiście, pomóc mogą w tym zarówno zmiany w przepisach prawa, jak i w ogólnej świadomości społecznej. Warto jednak skoncentrować się również na tych, które powinny dokonać się w umysłach samych kobiet.
Syndrom Kopciuszka, z którym walczą dziś nie tylko psychologowie, ale i zwykłe kobiety, zakłada cierpliwe znoszenie tego wszystkiego, co los przynosi. Bazuje na przekonaniu, że w pewnym momencie wszystko samo zmieni się na lepsze, a dzisiejsze niepowodzenia nagle zmienią się w wielką nagrodę. Nie jest – oczywiście – powiedziane, że tak się nie stanie. Należy jednak liczyć się z tym, że nie wydarzy się to bez zaangażowania ze strony samych kobiet.

Jak się stać kobietą sukcesu?

Czy istnieje przepis na kobietę biznesu, który mógłby pomóc osobom, które ciągle jeszcze nie wiedzą, jak poradzić sobie z ograniczeniami tkwiącymi w ich własnych głowach? Okazuje się, że tak. Zakłada on przede wszystkim odwagę w realizowaniu marzeń. Nie zawsze jest to proste, zawsze jednak pociąga za sobą większe korzyści niż stanie w miejscu. Warto też pamiętać o tym, że współczesna kobieta biznesu ciągle się uczy. Zdobywanie wiedzy nie może być dziś traktowane jako obowiązek. Przeciwnie, to raczej coś tak naturalnego, jak jedzenie i oddychanie. To nie przymus, ale przynosząca ogromna satysfakcję nagroda.

Udostępnij