juliastyle.pl

Blog tematyczny o kobiecości! Poświęcony modzie, urodzie i kobiecemu lifestylowi.

Lifestyle

Syndrom chronicznego zmęczenia – co warto o nim wiedzieć?

Syndrom chronicznego zmęczenia – co warto o nim wiedzieć?

Z całą pewnością każdy zetknął się z sytuacją, gdy zupełnie bez powodu pojawiło się uczucie silnego zmęczenia. Nie pomagało w takim wypadku porządne wyspanie się, relaks po pracy czy też inne skuteczne do tej pory działania. Jak się okazuje, jest to dość częsty przypadek, który otrzymał nawet specjalną nazwę. Co zatem powinno się wiedzieć o chronicznym zmęczeniu? Jakie są objawy tej przypadłości i jak można sobie z nią poradzić?

Syndrom chronicznego zmęczenia — najważniejsze objawy

Zanim jednak przejdzie się do omawiania konkretnych metod leczenia i tego, jakie są przyczyny tej dolegliwości, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, jakie ma ona konkretnie objawy. Być może to, z czym wiele osób zmaga się każdego dnia, nie jest właśnie tym schorzeniem, a po prostu zwykłym niewyspaniem. Jakie są zatem najważniejsze i najczęściej występujące objawy syndromu chronicznego zmęczenia?
Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę to, że jeśli czujemy się zmęczeni przez kilka dni lub nawet tygodni, to jeszcze nie oznacza to, że jesteśmy poważnie chorzy. Chroniczne zmęczenie diagnozuje się w sytuacji, gdy taki stan utrzymuje się przez minimum 6 miesięcy.
Dodatkowo wiedzieć trzeba, że zmęczenie tego rodzaju jest na tyle silne, że negatywnie odbija się na życiu rodzinnym, zawodowym i osobistym każdego chorującego.
Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że u osób z syndromem chronicznego zmęczenia występują często takie objawy jak przewlekłe bóle mięśni, zaburzenia poznawcze, bóle stawów gardła i głowy, a także zaburzenia snu.

Jakie są przyczyny?

Jak widać, lista nieprzyjemnych objawów jest naprawdę długa. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są tak właściwie przyczyny powstawania takiego syndromu. Co za tym dokładnie stoi?
Jak się okazuje, współczesna wiedza medyczna nie zna jeszcze odpowiedzi na to, co dokładnie wywołuje takie przypadłości. Wielu specjalistów skłania się ku temu, że spowodowane są one przez wirusa EBV.

Czy chroniczne zmęczenie można leczyć?

Bez względu jednak na to, co dokładnie wywołuje tę chorobę, wielu dotkniętych nią chorych zastanawia się nad tym, jak można sobie z nią poradzić.
Niestety z powodu niepełnego poznania tej choroby, nie istnieje w pełni skuteczna terapia pozwalająca ją wyleczyć. Nie oznacza to jednak tego, że pacjenci pozostawiani są sami sobie. Istnieją pewne terapie łączące leczenie farmakologiczne i psychoterapię, które pozwalają powrócić pacjentom do normalnego życia. Jak wygląda takie leczenie?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba o tym, że pacjentom podawane są leki antywirusowe, a także prowadzana jest terapia immunologiczna. Co więcej, pacjenci przyjmują antydepresanty, niesteroidowe leki przeciwzapalne i różnego rodzaju minerały i witaminy.
Kluczową rolę w takim leczeniu odgrywają również zajęcia z psychoterapeutą, który pomaga wyznaczyć poszczególne cele, wprowadzić aktywność fizyczną małymi, lecz postępującymi kroczkami, a także nauczyć różnego rodzaju technik relaksacyjnych, które mogą okazać się bezcenne w codziennym życiu.

Udostępnij