Serce musi każdego dnia pracować na wysokich obrotach, aby cały organizm mógł właściwie funkcjonować Jeśli dojdzie do zatrzymania akcji mięśnia sercowego, to niestety istnieje duże ryzyko zgonu. Konieczna staje się niezwłoczna interwencja medyczna, aby nie było za późno. Serce bije nieprzerwanie od narodzenia aż do śmierci. Warto wobec tego zadbać o to, aby miało do tego siły. Duży wpływ na jego kondycję ma prowadzony tryb życia, dieta, aktywność fizyczna, nawet sposób myślenia.
Jak dbać o serce?
Bardzo duży wpływ na kondycję serca ma oczywiście sposób żywienia. Warto jeść każdego dnia spore ilości warzyw, szczególnie zielonych. Zawarte w nich substancje obniżają poziom cholesterolu we krwi, dostarczają pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Bardzo ważny jest między innymi potas, który odpowiada za obniżenie ciśnienia krwi. W diecie nie może zabraknąć zdrowych tłuszczów, szczególnie kwasów tłuszczowych Omega 3. Redukują one stany zapalne, usprawniają krążenie. Obniżają krzepliwość krwi i regulują stężenie cholesterolu. Warto wobec tego jeść sporo tłustych ryb, orzechów włoskich, siemienia lnianego, nasion chia, oliwy z oliwek. Z diety warto wykluczyć przetworzoną sól spożywczą. Należy zastąpić ją naturalną solą kamienną, himalajską. Nie powinno się jednak przesadzać jej ilością, wystarczy płaska łyżeczka dziennie.
Co robić, aby mieć mocne serce?
Dla serca bardzo ważny jest sen. Jego deficyt przyczynia się do zwiększenia ryzyka rozwoju chorób krążenia. Optymalne będzie 8 godzin snu na dobę. Zbyt długi wypoczynek także nie działa korzystnie. Bardzo ważne jest to, aby zredukować stres. Ma on bardzo negatywny wpływ na cały organizm, zwiększa nawet ryzyko zawału. W zestresowanym organizmie dochodzi do wzmożonej produkcji substancji, które podnoszą ciśnienie krwi, przyspieszają akcję serca. Naczynia wieńcowe zaczynają się kurczyć. Czynniki stresowe mocno obciążają serce. Zwiększa się nawet ryzyko rozwoju miażdżycy. Warto zwiększyć podaż witamin B w diecie, stosować techniki relaksacyjne. Istotne staje się znalezienie skutecznych sposobów, dzięki którym łatwiej będzie radzić sobie ze stresem. Nie da się go niestety całkowicie uniknąć.
Jak zatroszczyć się o swoje serce?
Bardzo korzystna dla serca jest aktywność fizyczna. Ruch zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia. Obniża ciśnienie, reguluje poziom cholesterolu i masę ciała. Redukuje stres i pozwala się wyciszyć. Świetnie sprawdza się spacerowanie, pływanie, jazda na rowerze, jogging, joga. Istotne jest także dbanie o stan uzębienia, zapobieganie próchnicy. Znaczenie ma również pozytywne myślenie, uśmiechanie się. Warto regularnie wykonywać badania w ramach profilaktyki typu EKG, echo serca, próba wysiłkowa. Wszystko to ma na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości ze strony układu sercowo-naczyniowego. W laboratoriach dostępne są nawet specjalnie pakiety sercowe, na które składają się badania mające na celu kompleksowe sprawdzenie pracy serca i stanu całego układu sercowo-naczyniowego. Istotne jest także zapobieganie nadwadze i otyłości oraz unikanie palenia papierosów.