juliastyle.pl

Blog tematyczny o kobiecości! Poświęcony modzie, urodzie i kobiecemu lifestylowi.

Moda

Czym jest moda ekologiczna?

Czym jest moda ekologiczna?

Obecnie bardzo popularna stała się moda ekologiczna. Dąży się do tego, aby żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, czyli nie szkodzić mu. Stawia się przede wszystkim na naturalne tkaniny. Popularne stało się także dawanie drugiego życia starym ubraniom, przerabianie ich. W ten sposób można wykazać się kreatywnością, stworzyć coś unikalnego. Nawet projektanci mody coraz częściej stawiają na ekologię. Jest to przykład trendu, za którym warto podążać.

Moda ekologiczna, czyli jaka?

W przypadku mody ekologicznej stawia się przede wszystkim na jakość. Zacząć należy oczywiście od bycia świadomym konsumentem. Nie kupuje się tylko po to, aby sprawić sobie przyjemność. Wybór pada na rzeczy wykonane z bezpiecznych materiałów, od sprawdzonych dostawców. Dominują przede wszystkim naturalne materiały typu bawełna, len i wełna. Najchętniej wybierane są tekstylia z ekologicznych tkanin. Korzysta się z usług mniejszych firm, które właściwie traktują swoich pracowników. Postawienie na zrównoważony rozwój to podstawa. Korzysta się z usług firm, które dbają o środowisko naturalne, nie przyczyniają się do jego zanieczyszczenia i negatywnych zmian klimatycznych. Do produkcji nie używa się materiałów ani produktów szkodliwych dla człowieka i środowiska.

Co warto wiedzieć o modzie ekologicznej?

Moda ekologiczna wykorzystuje przede wszystkim dary natury. Stosuje się głównie naturalne materiały pochodzenia roślinnego. Najczęściej ekologia idzie w parze z minimalizmem. Bardzo popularny stał się także upcycling, aby móc wykorzystać wszystko do maksimum, ograniczyć marnowanie rzeczy. Modne stały się ubrania z drugiej ręki, czyli używane. Czas skończyć z unikaniem second handów. Świetnie sprawdzają się ręcznie robione rzeczy, które cechuje unikalność. Własnoręczne szycie ubrań w domowym zaciszu pozwala zaoszczędzić pieniądze. Można także być eko i wyglądać szykownie. W sklepach z używaną odzieżą jest szereg ciekawych ubrań i dodatków. W przypadku mody ekologicznej można bez problemu dopasować ją w pełni do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

O czym pamiętać w przypadku mody ekologicznej?

Eko garderoba jest przyjazna środowisku naturalnemu. Przy wyborze ubrań należy mieć na uwadze to, aby były ponadczasowe. Należy sięgać po rzeczy, które zostały w pełni wykonane z materiałów bezpiecznych dla środowiska naturalnego. Wystrzegać trzeba się materiałów zwierzęcych. Bardzo ważne stało się także zero waste. Popularne jest wypożyczenie ubrań, przykładowo sukni ślubnych, kreacji wieczorowych, nawet strojów biznesowych lub komunijnych. Znaczenie ma również odnawianie starych rzeczy. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się ubrania wytwarzane w oparciu o technologię druku 3D. Moda ekologiczna, to moda zrównoważona. Należy ograniczyć kupowanie nowych rzeczy. Warto wykorzystać to, co ma się już w swojej szafie. Wystarczy zastosować inne dodatki, przerobić coś. Bardzo ważne staje się także zaopatrywanie w rzeczy marek odzieżowych, które działają etycznie. Wszystko to ma na celu między innymi ograniczenie śladu węglowego.

Udostępnij