juliastyle.pl

Blog tematyczny o kobiecości! Poświęcony modzie, urodzie i kobiecemu lifestylowi.

Zdrowie

Czy wiesz, jak wzmocnić zęby?

Czy wiesz, jak wzmocnić zęby?

Zęby stałe już niestety nie odrosną, dlatego trzeba o nie należycie dbać, aby posłużyły przez długi czas. Pojawia się jednak pytanie, co zrobić w celu ich wzmocnienia. Nie wystarczy oczywiście codzienne szczotkowanie. Bardzo ważna jest dobrze zbilansowana dieta, która dostarcza szeregu składników pokarmowych. Niezbędne są również regularne wizyty u dentysty w celu sprawdzania stanu uzębienia i niwelowania powstałych nieprawidłowości. W gabinecie stomatologicznym wykonuje się także rozmaite zabiegi higienizacyjne.

Jak wzmocnić zęby?

Bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej szczoteczki do zębów. Najlepszym wyborem staje się model soniczny. Nowoczesne szczoteczki są nawet sterowane z poziomu aplikacji mobilnej. Można sprawdzić, czy stosuje się prawidłową technikę, doczyszcza wszystkie obszary w jamie ustnej. W celu wzmocnienia zębów należy zadbać o stałą podaż minerałów. Stanowią one składniki budulcowe. Odżywiają miazgę zębową. Najważniejsze staje się zapewnienie odpowiedniej ilości fosforu, wapnia i magnezu. Są to pierwiastki zabezpieczające szkliwo, zapobiegające próchnicy. Nie może ich zabraknąć w procesie remineralizacji szkliwa. Bardzo ważny jest także cynk, który hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie płytki następnej. Istotne jest także żelazo, które uczestniczy w procesie regeneracji tkanek miękkich. Zapobiega chorobom dziąseł i chroni przed rozwojem próchnicy.

Co na mocne zęby?

Jeśli zęby mają być mocne, to trzeba zadbać o odpowiednią podaż miny A w diecie. Ma ona wpływ między innymi na zapewnienie właściwej flory bakteryjnej w jamie ustnej, co przeciwdziała rozwojowi próchnicy. Warto wobec tego spożywać wątróbkę, nabiał, ryby, marchew. Bardzo ważna jest także witamina D, która zwiększa przyswajalność wapnia. Stanowi ona budulec dla kości i zębów. Zaleca się także regularnie przeprowadzać zabiegi fluoryzacji. Ma to na celu zabezpieczenie szkliwa przed działaniem kwasów i bakterii. Lakierowanie zębów nie jest opcją przeznaczoną wyłącznie dla dzieci. Dorośli także mogą się na to zdecydować. Fluoryzacja stanowi profilaktykę przeciw próchnicową. Najlepiej zdecydować się także na skaling i piaskowanie zębów.

O czym warto pamiętać?

Codzienne szczotkowanie zębów jest niezwykle ważne, ale nie należy robić tego bezpośrednio po posiłku. Kwasy zawarte w pożywieniu zmiękczają szkliwo, to samo można powiedzieć o produktach słodkich. Warto wobec tego umyć zęby dopiero po godzinie od spożycia posiłku. Jest to sposób na przeciwdziałanie uszkodzeniom powierzchni zębów. Istotne jest także używanie szczoteczki z miękkim włosiem. Do wzmocnienia szkliwa świetnie sprawdzają się ziołowe płukanki. Szałwia i rumianek niwelują stany zapalne. Płukanki działają również antybakteryjnie. Istotne staje się też ograniczenie spożycia kwasu fitynowego, który zaburza wchłanianie minerałów. Świetną opcją będzie również picie zielonej herbaty, która ma fluor wzmacniający szkliwo. Warto zredukować ilość spożywanego cukru, który stanowi pożywkę dla bakterii i sprzyja rozwojowi próchnicy.

Udostępnij